Ve dnech 15. - 17. 2. 2019 se dva členové KPDM PK (Jan Smitka a Zdeněk Polanka) zúčastnili Startup weekendu v Plzni. Akce trvala od pátku 18:00 do neděle do 20:00 a vše se odehrávalo v budově naproti areálu DEPO2015.

Startup weekend je akce, která se koná po celém světě. Nabízí mladým a nadějným podnikatelům, ve všech oborech, možnost přednést svůj nápad a v době akce na něm s nově nabytým týmem pracovat. K dispozici je vždy široká škála mentorů, kteří mají všechny zkušenosti a schopnosti, aby vám mohli dostatečně pomoci od marketingu, bussiness plánu, reklamy, přes design, až například po IT a vytváření webových stránek. Dále je zde možné požádat o pomoc někoho z organizačního týmu,

který vždy rád vyhoví i neobvyklým požadavkům, pokud to bude jen trochu možné.

V úvodu akce jsme byli seznámeni s průběhem víkendu, s workshopy a provozními záležitostmi. Poté byly započaty takzvané "pitche", což byly 60 vteřinové úseky, při nichž mohl kdokoliv odprezentovat svůj nápad za účelem získání co nejvíce lidí do svého týmu. Poté, co všichni odprezentovali své nápady, se hlasovalo o nejlepším z nich. Šest nápadů s největším počtem hlasů postoupilo do dalšího kola formování týmů. Zájemci podporovali nápad, jenž se jim nejvíce líbil. Já (Jan Smitka) jsem přišel s nápadem na pomoc začínajícím hudebníkům, zvaným Konzertuj! a hned po tom, co se ke mně přidalo dalších sedm lidí, jsme trochu zděšení zjistili, že další instrukce nebudou a lidově řečeno, "se jde rovnou makat". Bez dalšího zaváhání si všechny nově zformované týmy rychle podaly ruce a vyrazily co nejrychleji najít si svůj "workspace", což ve výsledku znamenalo: "Najděte si rychle nejlepší kus nějaké místnosti, kde si ukradnete pár stolů a židlí a kde budete zbytek víkendu pracovat.“ Když každý tým měl svůj workspace, mohlo celé šílenství doopravdy začít. Budova byla otevřena 24 hodin denně a kdo nebydlel v rozumné vzdálenosti od místa konání, spal přímo tam. Téměř nikdo tuto možnost nevyužil, neboť nikdo nespal a všichni pracovali non-stop.  Čím méně času zbývalo, tím více si všichni uvědomovali, kolik práce ještě musí udělat, takže rčení "carpe noctem" bylo hlavním mottem všech zúčastněných. Práci na projektech přerušovaly občasné workshopy, např. o tom, jak si urovnat všechno po bussiness stránce nebo ranní hry. Dále bylo také třeba oslovit některé kluby, či lidi a vytvořit tak průzkum, nebo se jít projít krásnými parky kolem náměstí a nafotit pár propagačních fotek. V neděli se velmi pracovalo, ale také panikařilo, protože se blížila doba finálních prezentací, které trvaly osm minut, během nichž mohli ostatní klást otázky.

Celkově to byl neskutečný zážitek a všichni jsme se naučili spoustu nových věcí a dovedností. Já se například naučil lépe vést a koordinovat tým nebo přemýšlet o problémech jinak.  Také jsem zjistil, že když něco člověk opravdu chce, ať je to sebešílenější nápad, je nejlepší vstát a jít si zatím (viz naše návštěva klubů v jednu ráno). Celkově bych každému doporučil alespoň jednou se startup weekendu zúčastnit, protože i kdyby vám to náhodou nic nepřineslo, tak je to neskutečná zábava.

Jan Smitka

Back to top